Informacje

Co chroni nas na co dzień przed szkodliwym wpływem środowiska?
Skóra ma odczyn kwaśny i jej naturalne pH wynosi średnio 5,5. Przy wyższym pH łatwiej dochodzi do zakażeń bakteryjnych, gdyż skóra jest wtedy mniej odporna na szkodliwe czynniki zewnętrzne. Odczyn skóry niekorzystnie zmieniają alkaiczne środki do mycia i kąpieli.

Co to jest pH skóry?
„pH” – to skrót z łacińskiego „potentia hydrogenii” i tłumaczenie oznacza „stężenie jonów wodorowych”. A skala pH to nic innego jak ilościowa skala kwasowości i zasadowości roztworów wodnych związków chemicznych. Skala ta jest oparta na aktywności jonów hydroniowych w roztworach wodnych, którą można określić za pomocą elektronicznego pehametru.

pH 0
kwas siarkowy

Przy pH 0, kwas siarkowy jest jednym z najsilniejszych kwasów, a przy tym silnie żrącym

Płaszcz lipidowy skóry

Nasza skórka może mieć przypisaną wartość pH, ponieważ warstwa hydrolipidowa na powierzchni skóry zawiera wodę. Zostało to  odkryte około stu lat temu, że skóra jest lekko kwaśna.

Dzięki niemu skóra jest chroniona przed różnymi czynnikami zewnętrznymi takimi jak bakterie, wiatr, wahania temperatur, zimnem i zanieczyszczonym powietrzem oraz zapobiega przenikaniu wody przez naskórek. Budulec warstwy hydrolipidowej, czyli woda i lipidy, wytwarza na warstwie skóry barierę okluzyjną, dzięki czemu naskórek jest odpowiednio nawilżony, a keratynocyty, czyli żywe komórki naskórka mogą prawidłowo funkcjonować. Dzięki mocnej warstwie hydrolipidowej powierzchnia skóry jest odpowiednio odżywiona i nawilżona. Wspomaga również w utrzymywaniu elastyczności i wilgotności skóry, dzięki czemu jest ona zdrowsza i młodsza.

Dlatego tak ważne jest by nie niszczyć naturalnej bariery ochronnej skóry. Można tego uniknąć, rezygnując z mycia ciała „zwykłym” alkalicznym mydłem, ponieważ mydło z wartością pH 8-12 niszczy płaszcz lipidowy skóry. Szkodzić mogą również produkty do mycia o “pH-Neutralnym” czyli pH 7, które również wysuszają skórę.