Czynniki wpływające na skórę

Ważne wskazówki dotyczące naturalnej ochrony skóry przed czynnikami zewnętrznymi

Środowisko

Zanieczyszczenie powietrza wywiera wpływ na skórę, wysuszą ją i powoduje podrażnienia podprogowe, które w połączeniu z innymi ujemnymi wpływami zewnętrznymi lub wewnętrznymi mogą prowadzić do stanu zapalnego z zaczerwienieniem, swędzeniem, pieczeniem, pęcherzami lub wysypkami. Jednakże, jeśli wystarczająco dużo tych punktów podrażnienia podprogowego jest w stanie się rozwinąć i pogorszyć stan skóry, mogą one spowodować którykolwiek z wyżej wymienionych problemów, nawet bez pomocy innych czynników.
Stały kontakt z zanieczyszczeniami środowiska, takimi jak tlenki azotu, ozon, drobny pył i cząstki brudu, zwiększa wrażliwość skóry i przyspiesza jej proces starzenia, ponieważ sprzyjają powstawaniu wolnych rodników w skórze.
Dym papierosowy przyspiesza także rozwój zmarszczek - nawet jeśli osoba narażona na to jest tylko biernym palaczem.
Kiedy ludzie cierpiący na neurodermatitis wchodzą w kontakt z pyłkiem traw, sierścią zwierzęcą lub kurzem domowym, na ich skórze często pojawia się egzema w miejscach, które zostały narażone na kontakt z tymi czynnikami.

Nasza wskazówka dla pięknej, zdrowej skóry: Chroń swoją skórę!
Zarówno w domu, jak i w pracy, musisz używać produktów czyszczących, kwasów, roztworów alkalicznych i rozpuszczalników, które są wyjątkowo niekorzystne dla twojej skóry. Używaj rękawic!

Odżywianie

Choroby skóry wywołane niedożywieniem występują rzadko w naszym bogatym społeczeństwie. Występują głównie u osób starszych i osób wymagających opieki. W większości przypadków skóra staje się sucha, a rany goją się dłużej.
Zrównoważona dieta z odpowiednimi witaminami i minerałami pomaga utrzymaniu zdrowej skóry, a właściwe odżywianie staje się szczególnie ważne, gdy skóra zostaje narażona na działanie szkodliwych czynników środowiskowych, słońca i klimatu, który nie jest dla niej przychylny. Z drugiej strony, nadmiar witamin z grupy B może pogarszać stan skóry trądzikowej, zbyt dużo witaminy A może powodować, że skóra zaczyna się łuszczyć, a jeśli duże ilości karotenu są spożywane regularnie, skóra może zacząć żółknąć. Niektóre pokarmy mogą powodować wystąpienie egzemy, szczególnie u osób z neurodermatitis, nie ma jednak ogólnych zaleceń dietetycznych dla osób cierpiących na choroby skóry.

Nasza wskazówka dla pięknej, zdrowej skóry: jedz zdrowo! Zrównoważona dieta z dużą ilością owoców i świeżych warzyw zapewni Twojemu ciału wszystko, czego potrzebuje, a także przyczyni się do zdrowia Twojej skóry.

Klimat

Umiarkowany, wilgotny klimat jest idealny dla skóry. Słońce, wiatr, ciepło i zimno są dla skóry stresujące, wysuszają i przyspieszają proces starzenia. Oprócz klimatu zewnętrznego, klimat pomieszczenia wokół nas również odgrywa ważną rolę. Systemy klimatyzacji i ogrzewania mają bardzo negatywny wpływ na wrażliwą skórę i mogą nawet pogorszyć efekt suchej skóry, szczególnie gdy pokoje nie są wystarczająco napowietrzone. W konsekwencji skóra wymaga szczególnej troski i ochrony.

Nasza wskazówka dla pięknej, zdrowej skóry:
Upewnij się, że twój klimat w pokoju jest zdrowy!
Zwłaszcza sucha skóra cierpi na skutek suchego, przegrzanego powietrza w pomieszczeniu.
Wietrz regularnie w domu i zwiększaj poziom wilgotności, inwestując w nawilżacz i rośliny domowe!

Starzenie się skóry

W miarę starzenia się, skóra staje się bardziej sucha i cieńsza. Warstwa rogowa na powierzchni staje się jednak grubsza, co zmniejsza elastyczność skóry i przyczynia się do powstania grubszej, bardziej chropowatej powierzchni.

Wprowadzając we wczesnym okresie życia w trakcie pielęgnacji pewne środki przeciw starzeniu się skóry, można spowolnić proces starzenia się.

Ale nawet jeśli masz już kilka zmarszczek, pielęgnacja może poprawić ogólny wygląd skóry i spowolnić proces starzenia.

Nasza wskazówka dla pięknej, zdrowej skóry: dużo spać! Sen jest najprostszym zabiegiem kosmetycznym. Szczególnie w okresach stresu Twoja skóra potrzebuje wystarczająco dużo snu, aby się zregenerować.