Problemy skóry

Neurodermatitis

(wyprysk atopowy, egzema endogenna, atopowe zapalenie skóry):

Przewlekła choroba skóry, w której skóra reaguje nadmiernie wrażliwie na czynniki wewnętrzne i zewnętrzne. Neurodermatitis, katar sienny i alergiczna astma stanowią razem cykl atopowy. Choroba ta często rozpoczyna się już we wczesnym dzieciństwie od 6 miesiąca życia i może regularnie nawracać do końca życia lub całkowicie zaniknąć wraz z początkiem okresu dojrzewania. W Niemczech 10-15% wszystkich uczniów jest mniej lub bardziej dotkniętych tym schorzeniem, ze wzrastającą tendencją. Głównymi objawami są suchość skóry i swędzenie, zwiększona skłonność do zaognienia, które spowodowane są zmienionymi warunkami własnego systemu ochronnego skóry, zwiększoną przenikalnością czynników drażniących i zmniejszoną zdolnością przeciwdziałania infekcjom skórnym. Stres i pot również nasilają te objawy.
Neurodermatitis nie można wyleczyć, ale można skutecznie leczyć jego objawy. Leczenie obejmuje ciągłą i dopasowaną pielęgnację skóry, która została zadedykowana specjalnie dla wsparcia potrzeb skóry - na przykład wszystkie produkty z Sebamed Anti-Dry lub Sebamed Extreme Dry Skin.

Łuszczyca

Przewlekła choroba skóry, która w ciężkich przypadkach wpływa również na stawy lub narządy wewnętrzne. Łuszczyca przejawia się w atakach. Pomiędzy tymi atakami skóra może odzyskać swój normalny stan. Ataki mogą być spowodowane wpływami klimatycznymi, urazami, stresem, infekcjami, czynnikami drażniącymi, lekami, alkoholem itp. Około 1-2% niemieckiej populacji cierpi na łuszczycę. W większości przypadków łuszczyca pojawia się w łagodniejszej postaci, która objawia się białym i suchym łuszczeniem skóry głowy.
Z powodu zaburzeń dojrzewania komórek skóry pojawiają się czerwone obszary, które wkrótce pokrywają się martwymi komórkami rogowymi w postaci srebrno-białego łupieżu. Po usunięciu łupieżu pozostaje bardzo cienka skóra. Pękanie tej cienkiej skóry prowadzi do krwawienia punktowego, typowego objawu łuszczycy. Łuszczyca może również wpływać na paznokcie i palce. Zwykle łuszczyca nie swędzi, z wyjątkiem skóry głowy.
Łuszczycy nie można wyleczyć, ale można skutecznie leczyć objawy. Trwała pielęgnacja skóry może pomóc opóźniać ataki. Podczas ataku dopasowana pielęgnacja skóry może idealnie wspomóc leczenie. Ze względu na fakt, że dotknięta łuszczycą skóra jest przeważnie sucha, wszystkie produkty Sebamed Anti-Dry są idealne dla jej pielęgnacji. W przypadku wyjątkowej suchości – poleca się Sebamed Extreme Dry Skin

Trądzik

Choroba gruczołu łojowego dotyka około 80% populacji niemieckiej. Istnieje duże prawdopodobieństwo odziedziczenia trądziku. Mężczyźni są częściej dotknięci niż kobiety. Trądzik może pojawić się również w późniejszym wieku, w 20, 30, a nawet 40 roku życia.
Męskie hormony zwiększają produkcję gruczołów łojowych. Komórki skóry mieszków włosowych wykazują zaburzenia dojrzewania i zbijają się. Łój i zrogowaciałe grudki komórki zapychają otwory porów. W ten sposób powstaje zaskórnik. Jeśli pewne bakterie skórne rozprzestrzeniają się w tych zatkanych porach, narasta stan zapalny, powstają pęcherze i zaskórniki. Można odróżnić trądzik zaskórnikowy i trądzik grudkowo-krostkowy. Ciężkie postacie trądziku, takie jak trądzik skupiony, trądzik odwrócony lub trądzik piorunujący są rzadkie. Trądzik kosmetyczny jest spowodowany używaniem tłustych produktów do pielęgnacji. Trądzik występujący w okresie dojrzewania znika samoczynnie po ukończeniu 20 roku życia. Do leczenia cięższych form trądziku dostępna jest na rynku duża ilość zatwierdzonych leków. Lżejsze formy trądziku można leczyć odpowiednią pielęgnacją skóry. Łagodne oczyszczanie i pielęgnacja skóry są warunkiem wstępnym. W idealnym przypadku należy stosować produkty wolne od tłuszczu i mydła o wartości pH 5,5. Leki i produkty do pielęgnacji skóry potrzebują kilku tygodni, aby przywrócić skórze zdrowie, a tym samym zmniejszyć trądzik. Aby szybko usunąć wyprysk, można zastosować stosowny żel lub krem bezpośrednio punktowo na pryszcz.
Sebamed Clear Face to idealna linia do pielęgnacji skóry wspomagająca leczenie trądziku, ale produkty te mogą być również stosowane jako ogólna profilaktyka skóry ze skłonnością do trądziku.

Cukrzyca

Cukrzyca jest chorobą metaboliczną związaną z zaburzeniem przemiany węglowodanów w organizmie. Trzustka u chorego produkuje mniej insuliny lub wcale. Zmniejszona produkcja insuliny prowadzi do zwiększenia stężenia cukru we krwi. Ze względu na zakłócający wpływ na metabolizm oba typy cukrzycy (I i II) upośledzają funkcjonowanie skóry. Szczególnie w przypadku cukrzycy typu II można stwierdzić ciężką zmianę stanu skóry rąk i nóg. Skóra jest sucha i swędząca i istnieje zwiększone ryzyko infekcji grzybiczych na skórze stóp.
Właściwa pielęgnacja skóry może pomóc w walce z suchą i swędzącą skórą. Produkty Sebamed Anti-Dry lub Sebamed Extreme Dry Skin o wartości pH 5,5, nie tylko wspierają płaszcz ochronny skóry, ale także zapobiegają infekcjom grzybiczym.

Alergie

Podrażnienie i stany zapalne skóry zawsze powodują zaczerwienienie, uczucie napięcia, swędzenia lub pieczenia, a często także powstawanie krost i wyprysków. Może to wynikać z wielu czynników: nadmiernego wysuszenia skóry, podrażnień spowodowanych słońcem, wiatrem, silnymi substancjami, które wchodzą w kontakt ze skórą lub alergii, tj. nadwrażliwości na substancje, które same w sobie są nieszkodliwe, ale które są błędnie identyfikowane przez układ odpornościowy jako stwarzające ryzyko i zwalczane reakcją obronną. Bez dalszego działania nie można powiedzieć, co spowodowało reakcję skórną w indywidualnym przypadku.
Zasadniczo możliwe jest zmniejszenie ryzyka reakcji skórnych poprzez delikatną pielęgnację skóry: nie należy myć skóry ani brać prysznica częściej niż dwa razy dziennie lub kąpać się zbyt często lub zbyt długo, używając zbyt gorącej wody i zbyt dużo środka czyszczącego. Należy to czynić w połączeniu z regularną pielęgnacją, dostosowaną do indywidualnego typu skóry. Podrażnioną lub będącą w stanie zapalnym skórę należy początkowo myć tylko wodą i nie stosować kremu. Jeśli reakcja ustąpi w ciągu jednego lub dwóch dni, prawdopodobne jest, że to produkty czyszczące lub pielęgnujące skórę spowodowały reakcję. Ale tylko dermatolog może to ustalić za pomocą testu alergicznego, czy to w przypadku podrażnienia czy alergii. Umożliwia to pacjentowi uniknięcie kolejnej reakcji poprzez uniknięcie alergenu po jego zidentyfikowaniu.